De ce cumparam telefoane scumpe?

Date September 18, 2008 (09:24)

De ceva vreme cum apare un telefon nou (scump) incepe o euforie.. foarte multa lume incepe sa se documenteze, sa compare si eventual sa cumpere acest nou gadget.

De ce ne place noua sa cumparam telefoane scumpe?

Telefonul a ajuns sa fie un centru Media, facilitatea de a vorbi efectiv cu cineva este secundara. Avem photo – video – radio – jocuri – editare video – gps – Wireless Internet – mail – Office tools – touchscreen – aplicati pentru podcast si blogging – Captare semnal TV mai nou prin Nokia N96 iar lista poate sa continue.

Majoritatea telefoanelor sar pragul psihologic de 1000 de lei datorita acestor facilitati.

Totusi de cumparam telefoane scumpe?

O mica parte din cumparatori cumpara deoarece chiar au nevoie de ele, in domeniul business multe sunt absolut necesare.

Cea mai mare parte a consumatorilor de telefoane scumpe le folosesc pentru imagine. Pentru privirea primita atunci cand pui un asemenea device pe masa la terasa. Multi cumpara pentru ca au bani dar ajung sa foloseasca mai putin de o treime din capacitatea telefonului. Telefonul este folosit si la agatat

Cel mai grav este ca achizitionam cele mai noi si mai scumpe telefoane deoarece suntem obligati de societate. Propaganda agresiva si snobismul din ziua de astazi impinge consumatorul sa inlocuiasca un telefon vechi de 7 luni cu unul actual

Ne place sa cumparam chestii scumpe (daca ne permitem) suntem atrasi de tot ce este nou si rar

Buna Dimineata

Date September 18, 2008 (06:21)

Buna dimineata, ne asteapta o noua zi in care trebuie sa reusim

In fiecare dimineata sunt entuziasmat de ce ma asteapta. Cu toate ca este relativ obositoare, lumea IT nu este niciodata plictisitoare. Tot timpul se intampla ceva, tot timpul se lanseaza un nou produs sau cade in flacari altul.

Astazi este prima zi dintr-un nou proiect personal in care intru, nu spun inca despre ce este vorba dar eu sper sa merite. Sunt plin de energie, cu toate ca am dormit doar 5 ore 🙂

Ok, deci sa intram in painea electronica.

Va urez o zi cat mai placuta.

Ce ti-ai dori sa se intample pana la sfarsitul zilei

Date September 17, 2008 (15:38)

Ce ne dorim cel mai mult in viata, daca am putea avea o singura dorinta care ar fi aceasta ?
Mai multi bani? Fericire? Pace Mondiala? Revederea unui suflet pierdut? O ultima imbratisare a tatalui?

Cand am vizionat prima oara acest clip mi s-a rupt inima… un val de tristete m-a cuprins (motive personale). Ce as putea sa imi doresc eu sa se intample pana la sfarsitul zilei…

Nu vreau mai multi bani deoarece banii nu aduc fericirea, nu vreau pace pe pamant deoarece stiu ca nu este posibila, nu vreau nimic legat de viata personala deoarece sunt 100% implinit (si vreau sa multumesc acestei persoane pentru toata rabdarea avuta) nu vreau Nimic material si in nici un caz nu imi doresc lucruri care pot sa le obtin singur…

Singurul lucru care as dori sa se intample ar fi sa il mai vad o data pe prietenul meu cel mai bun care din pacate de aproape 2 ani nu mai este printre noi…. sa il mai imbratisez o data si sa ii multumesc pentru tot ce a facut pentru mine …. sa ii mai strang o data mana pentru ca a fost ca un frate pentru mine…

Imi este dor de tine Andrei ….

Este uimitor cum anumite poze/clipuri/melodii pot rascoli asemenea amintiri puternice si dureroase….

Un clip fenomenal : 50 People One Question

Ganditi-va la aceasta intrebare si veti deveni oameni mai buni

descoperit clipul via makavelis