September 16, 2008 (13:59)
Multa lume are o problema cu numarul de comentarii. Nici pe acest blog nu pot sa spun ca inot in comentarii. Totusi, cateva sfaturi care chiar merg pentru atragerea comentariilor pe un blog
Invita vizitatorii la actiune, de cele mai multe ori un vizitator nu va comenta, va citi va fi tentat sa comenteze dar nu o va face. Este un anumit nivel de “frica” (oare ce va zice lumea) Tu ca autor trebuie sa ii inviti la discutii, lanseaza intrebari cere parerea cititorilor. Nu trebuie sa dai impresia de ATotStiutor.
O data ce un vizitator a comentat pe un blog sunt mari sanse ca el sa revina si sa comenteze din nou. Un blog ce are un numar mari de comentarii este un blog de succes.
De asemenea trebuie sa fii atent la “nevoile” cititorilor, ce ii intereseaza. Un mod usor de a afla este analizarea articolelor cele mai comentate. Incearca sa abordezi acel subiect din mai multe puncte de vedere si nu uita sa incurajezi comentariile.
Trebuie sa fii atent insa la ce publici, subiectul insemnarii. Un subiect despre care nu se mai poate zice nimic nu va atrage multe comentarii.
De asemenea un top cu cei mai activi comentatori nu strica, poate genera sentimentul de competitie intre vizitatori. Totusi nu trebuie sa accepti spamul in comentarii, tinta unui blog trebuie sa fie cat mai multe comentarii de calitate.
3 Comentarii » | ironmim dot com - Abonare flux RSS - Informeaza-te
September 16, 2008 (11:14)
2 clipuri foarte haioase despre iPhone. Haioase dar in acelasi timp foarte adevarate.
5 motive sa iubesti iPhone
5 motive sa urasti iPhone
Cel mai frumos mod de a prezenta partile bune si partile rele ale unui telefon (parerea mea)
Acum un top cu cele mai bune aplicatii pentru iPhone. Cu toate ca sunt relativ scumpe iar unele destul de prost facute si Toate trec prin Apple (ca pe vremea comunismului) au un succes nebun.
top 5 aplicatii iPhone
Si totusi mai am prieteni care vor sa il cumpere 🙂
4 Comentarii » | ironmim dot com - Abonare flux RSS - Informeaza-te
September 16, 2008 (10:17)
Sunt de parere ca frigul si temperaturile scazute in general nu dauneaza productivitatii. Mai ales intr-un domeniu unde munca se face cu creierul, o temperatura mai scazuta este benefica.
Ati observat cu vara ne fuge mintea pe campii, cand e cald sa stai la calculator este ultimul lucru care vrei sa il faci. Daca mai ai in fata si 20 de pagini de cod sau 3 clienti furiosi este si mai bine. Iti vine sa lasi tot si sa pleci.
Ei bine cum se apropie iarna lucrurile se schimba, vorbesc din experienta proprie, deja mintea este mai agila, ideile se nasc si zburda mai usor. De exemplu ieri a plouat aproape toata ziua iar nivelul de productivitate a fost foarte ridicat. Nu imi vine sa cred cate am putut face, lucruri de care nu m-am atins toata vara.
Iubesc temperatura scazuta si vremea rea, din punct de vedere profesional. Eu personal nu sunt foarte productiv cand este cald, de aceea aerul conditionat este prezent oriunde doresc sa lucrez.
Revenind la iarna, iubesc sa ma “cuibaresc” in scaun la birou, dimineata cu o cana fierbinte de cafea si sa intru in actiune. Nimic nu ma poate distrage..
3 Comentarii » | ironmim dot com - Abonare flux RSS - Informeaza-te