Prezentarea Google Chrome pe youtube

Date September 3, 2008 (19:28)

O singura durere am in legatura cu acest browser.
Unde este versiunea de Linux?
Daca este Open Source de ce nu s-a facut o versiune pentru tata opensource-ului de pe planeta?

Povestea din spatele lui Chrome

Google a copt mult acest browser si au sperante mari.
Cititi in continuare »

Valul ce ne poarta pe toti online p1

Date September 3, 2008 (17:58)

Ce usor sarim cu totii de la un produs la altul. Fie el produs real (telefon, aparat foto) sau produs virtual – online (browser, serviciu social)

Despre ce se vorbea acum 2 zile ?

Acum doua zile toata lumea vorbea despre iPhone, unii laudau altii injurau dar numai despre el se vorbea. Mii de posturi in blogosfera au aparut in timp record despre acest telefon.

Astazi despre ce se vorbeste?

Despre noul browser Google Chrome. De semenea multi lauda, unii nu, dar din nou toti vorbesc si isi dau cu parerea.. personal nu am mai vazut un singur articol despre iPhone in 24 de ore (poate gresesc)

Despre ce se vorbea inaintea lui iPhone ?

Nu mai tin minte.. multi nu mai tin minte.. dovata ce superficiala este aceasta lume. Cu totii ne lasam purtati de valul noutatilor si chestiilor cool.

La fel este si cu serviciile sociale (twitter, hi5) se vorbeste si se vorbeste despre ele pana in momentul cand apare ceva mai cool si la moda. Singura lor speranta este sa se re-inventeze sau sa se retraga gratios. Singura grija a creatorilor unui asemenea serviciu este scoaterea unui profit cat mai mare in viata relativ scurta a unui site social cladit pe hype.

Voi continua discutia pe acest subiect in alte articole din aceasta serie

Twitter un serviciu deja mort

Date September 3, 2008 (13:03)

Am citit un articol ce mi-a schimbat total viziunea asupra serviciului Twitter. Articolul este aici .

Cu toate ca nu sunt 100% deacord cu toate argumentele din el, in mare parte este adevarat. Twitter a fost cladit pe un fantastic hype, a fost si inca este un serviciu cool, la moda si toata lumea il foloseste

Totusi nimeni nu poate zice exact de ce il foloseste. Foarte putini au un scop exact pe Twitter… si foarte multi scriu acele mici insemnari din obisnuinta. Poate parea un sistem haotic in care zeci sute de oameni vorbesc pe acelasi canal (prietenii tai) dar te obisnuiesti. Poate parea greu sa urmaresti o conversatie dar in realitate este foarte usor.

In schimb si eu prezic acea cadere in viitor, Twitter nu poate avea viata lunga, nu are esenta, totul este cladit pe nimic. Exact cum se explica in acel articol lumea se va plictisi si va migra spre servicii noi, siteuri sociale “mai la moda” . Tot ce va ramane pe twitter va fi spamul.

Trist totusi, inca nu vad din ce traieste acest site, nu prea sunt modalitati de monetizare (inca se discuta).

Ador aceste articole care pur si simplu iti deschid ochii

Raman totusi la ideea ca twitter poate crea prietenii noi si conversatii inteligente 🙂