August 29, 2008 (13:22)
De la o vreme am observat un tic la persoana mea.
Imi place sa citesc noutati despre jocurile mele preferate de cand eram eu baiat tanar 🙂 (Starcraft, Warcraft , Diablo) dar daca ar fi sa ma apuc de jucat probabil ca in 10 minute as renunta.
Imi place sa fiu inca in acel univers, macar cu gandul, posibilitatile de a pierde prea mult timp jucand sunt rare. Sunt si voi ramane un fan al acestor jocuri poate doar cu gandul..
Imi place sa cred ca ma voi reuni o data, poate la munte, cu vechea mea trupa de gaming, sa “o ardem” ca in vremurile vechi. Acest lucru este din ce in ce mai indepartat, cu totii lucram, cu totii avem probleme si cu totii suntem in goana catre ceva.
Ma gasesc citind in fiecare zi noutati despre lansarea Diablo3, ce s-a mai adaugat, ce s-a scos. Stiu ca va aparea prin 2010 dar oare voi apuca sa il joc? Probabil ca da dar foarte putin. Asa cum se pune praful pe cutia originala de D2 asa se va pune si pe cea cu D3.
Cunosc multe persoane in pozitia mea, fiecare cu pasiunile de cand era copil, fiecare visand la acea simplitate, cand totul era alb sau negru.. mergi la scoala sau la terasa… samd
Asa este natura umana, suntem liber dar oare chiar suntem?
Nici un comentariu » | ironmim dot com - Abonare flux RSS - Informeaza-te
August 29, 2008 (10:48)
Acesta este principiul dupa care ma ghidez, cateva vorbe din suflet.
Acum multa vreme, cand eram prin liceu pierdeam foarte multa vreme facand nimic. Un lucru care il regret acum. Daca stau si ma gandesc… cate puteam invata, cate puteam explora … eram alt om acum.
Cand zic facand nimic, ma refer chiar nimic, nici macar distractie, erau timpuri moarte. Ei bine acea “era” s-a dus iar acele timpuri moarte au murit. Am invatat sa folosesc eficient timpul, e scurt nu trebuie irosit.
Am invatat sa profit de pauze de vacante de zile libere, de serile calde de vara samd. De asemenea am ajuns un om mai disciplinat, daca in tura trebuie sa lucrez 8 ore ei bine umplu acele 8 ore pana la refuz. Fie ca fac pentru companie, fie ca fac pentru mine, rar irosesc un minut.
Am invatat ca aceasta cale este cea mai eficienta pentru a trai din plin. In acest mod dupa acele 8 ore nu mai am nevoia de a lucra peste program, sunt eficient si pot sa ma bucur de timpul liber.
De asemenea in blogging, daca m-am pus la birou cu chef de treaba ei bine ma tin. Fie ca scriu, fie ca ma gandesc la noi proiecte, coc idei, orice. Daca simt ca nu merge le las, nu este bine sa astepti prea mult inspiratia.
Poate este bine, poate nu, dar eu asa functionez.
The downside
- Am observat ca eu nu am vazut un film complet de peste 3 saptamani.. nu am rabdare sa il vad pana la capat
- Am observat ca timpul petrecut in fata televizorului (uitandu-ma efectiv la el) a ajuns aproape de zero
- Am observat ca nu m-am atins de un joc de peste 3 luni.
In schimb nu am uitat ce inseamna distractia, iesirile regulate, prietena si familia. Sa nu lasi niciodata munca sa intre intre tine si familie, intre tine si iubire.
3 Comentarii » | ironmim dot com - Abonare flux RSS - Informeaza-te
August 28, 2008 (23:55)
Un test destul de interesant, scopul verificarea atentiei.
Descoperit via vali-me
eh, ce parere aveti ?
1 Comentariu » | ironmim dot com - Abonare flux RSS - Informeaza-te