Nu te pierde cu firea

Date August 27, 2008 (09:38)

Cu siguranta in “cariera” de blogger vei ajunge in momente in care vei fi satul, pur si simplu nu vei mai avea chef sa scrii, sa treci prin acel proces de creatie… iar in unele momente vei ura blogul tau.

Ei bine cu totii am trecut si inca trecem destul de periodic, deoarece ca in orice cariera/job este nevoie de pauza. Am vazut oameni care in euforia momentului au sters bloguri intregi, bloguri cu peste 1000 de insemnari. Si eu am fost tentat sa ma las.. si sa fac lucruri fara sa gandesc.

Nu este bine, este munca ta, daca ajungi intr-un asa moment, esti satul – enervat – suparat pe blogul tau pur si simplu ridicate de la birou si inchide PC-ul.

Nu sterge nimic deoarece vei regreta mai tarziu. Pur si simplu ia o pauza, o saptamana – o luna – un an, nu conteaza, oricat sa iti limpezesti gandurile. Pauza in blogging este necesara pentru o atitudine optimista, un om cu cat munceste mai mult (in orice domeniu) cu cat ajunge mai distructiv cu propria creatie.

Nu te pierde cu firea, analizeaza si gandestete bine inainte de a renunta la blog.

Articole partiale s-au totale ?

Date August 26, 2008 (17:28)

Ma refer la articolele de pe un blog.
De exemplu, ironmim.com prezinta articole intregi in zona de index si paginile aferente, iar in categorii si taguri articole partiale.

Eu consider ca a prezenta articole partiale este un lucru bun. De ce?

  • Vizitatorul poate alege ce doreste sa citeasca
  • Reclamele adsense for fi relevante pe continutul articolului respectiv, nu pe intreaga pagina
  • “lungimea” pagini va fi mai scurta (poate parea banal dar conteaza)

Motivele folosirii sunt multe, eu personal folosesc pentru rezultatele adsense. Vizitatorul va vedea reclame mai relevante iar potentialul unui eventual click este mai mare.

De asemenea este mai putin obositor, un cititor care cauta articole pe un anumit subiect va ajunge mai usor la ele.

In final este vorba de preferinte, recomand testarea posibilitatilor si descoperirea aspectului ce prinde cel mai bine la publicul tinta.

Mandriva 2009.0 [Beta 2] Screenshot

Date August 26, 2008 (16:14)

Noutati Mandriva Beta 2 :

  • Linux kernel 2.6.26
  • GCC 4.3
  • GNOME 2.24
  • KDE 4.1
  • Firefox 3.0.1
  • OpenOffice.org 3.0
  • Revamped installer
  • Improved boot speed
  • Improved DKMS (Dynamic Kernel Module Support) management
  • mproved language selection
  • Implementation of the PolicyKit and PackageKit technologies
  • Improvements to the Mandriva Windows Migration and Parental Control utilities
  • Live Upgrade (same as Ubuntu’s update-manager tool)
  • Initscript improvements
  • Splashy will replace the actual boot splash
  • Lots of desktop improvements

Download Mandriva 2009.0 BETA 1 :

Mai multe despre Mandriva 2009.0 Beta2:

http://club.mandriva.com/xwiki/bin/view/Main/2009Beta2

http://wiki.mandriva.com/en/2009.0_Beta_2