Comicaria serviciilor de Hosting

Date September 22, 2008 (14:25)

Marea prosteala a companiilor de hosting
Am vazut recent (nu vreau sa fac reclama la site) o oferta. 1 $ – 1 site – spatiu nelimitat sau 5$ – siteuri nelimitate – spatiu nelimitat

Ei bine cunosc oameni care au 10 conturi de genul asta pentru siteuri. Ca nota trebuie sa mentionez ca se misca de toata jena iar suportul tehnic este zero (bine dar nu vorbim de performante)

In aceasta insemnare vreau sa vorbesc despre cum aceste companii de hosting ne baga pe gat faptul ca avem spatiu nelimitat de gazduire.
Vreau sa spun ca majoritatea clientilor sunt oameni cu siteuri personale care sunt de 20-100MB maxim deci pot sa gazduiasca milioane de clienti veniti pe idea de spatiu nelimitat

Chiar daca ai vrea sa pui mai mult, siteul se misca atat de penibil incat te lasi pagubas (dar nu poti pentru ca deja ai platit pentru 6 luni 🙂 )

As vrea o data sa testez si limita asta (cum am vorbit acum cateva momente de mailbox) si sa vad exact cat intra.

Nu intrati in plasa Hostingului Nelimitat ca spatiu

Comicaria serviciilor de mail

Date September 22, 2008 (12:25)

Da, asa am vrut sa fie titlul.

Cand ma uit si vad cum se mananca intre ei acesti provideri de mail (yahoo si google sunt doar cei mai mari care nu mai au nevoie de reclama) si cum se intrec ei in a oferi facilitati.

Am vazut recent (din pacate am pierdut sursa) o reclama care promova un serviciu de mail. Limita era 1TB pentru fiecare cont. Lumea se inghesuie repede sa sara pe aceasta oferta, doamne doamne sa nu ramana ei fara spatiu la casuta cu scrisori.

Mai oameni, poate sa fie si nelimitata, pe ei nu ii afecteaza vorbele.. tu ca utilizator rar vei atinge 100MB (sau mai rar 1 – 10 GB depinde ce fel de activitate ai). Nu va lasati pacaliti de ofertele de 1TB sau spatiu nelimitat, sunt doar vorbe in gand.

Ce as vrea sa testez odata aceasta limita, sa urc 30-40 de filme BlueRay sa vedem ce zic. Din pacate nu este posibil acum 🙂

Respecta oamenii din jurul tau

Date September 22, 2008 (11:43)

Respectul este o boala rara in zilele noastre, a incoltit ideea ca este mai usor sa ajungi cunoscut prin comportament de badaran.

Nu acuz pe nimeni doar spun o realitate a zilelor noastre
Daca vrei sa fii la randul tau respectat trebuie sa o meriti, respecta la randul tau. Respecta munca omului de langa tine, respecta ideile si gandurile lui.

Have respect for people to get Respect back

Nimic nu este mai respingator ca o persoana fara respect fata de semenii lui.