Motive pentru care vizitatorii nu comenteaza pe un blog

Date September 21, 2008 (08:36)

Daca scrii de ceva vreme si totusi nu primesti prea multe comentarii trebuie sa te intrebi care este motivul. In continuare voi lista cateva motive pentru care un vizitator nu va comenta pe un blog

Articolul este prea lung
Uneori un articol prea lung sau scris intr-o maniera in care se citeste greu va face privitorul sa sara peste el. Trebuie sa mentionez ca acest lucru se intampla Uneori, nu tot timpul. Daca vizitatorul a sarit peste un articol va dati seama ca nu vor fi comentarii prea multe

Ascunderea comentariilor
Unele bloguri nu lasa comentariile in locul original, pentru a salva spatiu le pozitioneaza in alte locatii/pagini. Acest lucru este foarte riscant deoarece vizitatorii vor fi dezorientati. Recomand lasarea comentariilor in locul original sub articol

Comentariile inchise
Poate suna copilaresc dar daca ati sti cati bloggeri uita sa dea drumul la comentarii … Chestiile minore tot timpul se uita

Lipsa beneficiului de a comenta
Unii oameni au nevoie de un mic impuls pentru a comenta pe un blog, un top/nor cu cei mai activi comentatori, lista cu ultimele comentarii si asa mai departe. O modalitate ca ei sa aiba sansa de a capta trafic din blogul tau.

Un design nefericit
Primul lucru care il vede un vizitator este partea superioara (header).. daca este urat/ne-estetic sunt putine sanse ca el sa ramana. In general un blog frumos imbracat va atrage mai multi vizitatori/comentarii

Protectia Spam
Este buna, te scuteste de foarte multa bataie de cap, DAR nu pune prea multe artificii. Nu folosi mai mult de 1 camp de completat. Oamenii nu au chef sa completeze formulare, trebuie sa faci procesul de a posta un comentariu usor/distractiv

Prea multe comentarii
La fel cum un vizitator se gandeste de doua ori inainte sa publice primul comentariu, daca vede prea multe (peste 40-50) sunt mari sanse ca sa nu comenteze de loc. Poate va citi, poate va fi tentat dar in mintea lui stie ca nu va face nici o diferenta. Un comentator se vrea auzit, de aceea comenteaza pe un blog. Ei bine un comentariu in plus pe langa alte 50 nu se va face auzit.

Nu ai intrebat nimic

Trebuie sa ceri comentarii, daca stilul tau de a scrie este liniar si dai impresia de atotstiutor vizitatorul nu va avea motiv sa comenteze. Intreaba si vei primi raspuns.

Iar acum cel mai mare motiv pentru care nu primesti comentarii.

Nu meriti comentarii
Nu scrii nimic interesant/unic. Poti sa aplici toate trickurile din lume, pe un blog continutul conteaza. Daca nu scrii bine degeaba optimizezi si promovezi. Deja am scris un numar ridicat de articole despre acest lucru in categoria Succes Online si nu are rost sa intru in aceasta discutie. Un continut bun va propulsa un blog chiar si fara optimizare masiva.

Acestea sunt pareri personale

Speranta nu trebuie sa moara niciodata

Date September 21, 2008 (08:24)

Aceasta insemnare este un mesaj pentru mine in raspuns la articolul trist


Trebuie sa lasam trecutul in trecut
, sa mergem mai departe si sa ne amintim cu drag de cei plecati. Nu trebuie sa fim tristi ca au plecat ci fericiti ca am avut prilejul sa ii cunoastem si sa copilarim cu ei.

Aceasta invatatura merge in toate cazurile. Cu totii am pierdut ceva si cu totii regretam ceva. Trebuie sa le lasam in urma, sa uitam greselile si sa invatam din ele. In viata trebuie sa mergi cu capul sus, cu ganduri optimiste si cu mintea deschisa.

In continuare un clip despre pofta de viata, micul impuls de care avem nevoie cu totii si gustul sublim al fericirii. Un clip cu un mesaj foarte puternic si recomand la toata lumea sa sacrifice 4 minute si sa il vizioneze in liniste

Pofta de viata vine traind!

Scurt pentru spammeri

Date September 21, 2008 (08:20)

O scurta insemnare…dar necesara

De la o vreme am observat un nivel foarte ridicat de incercari de spam pe blogurile mele. Spam in comentarii.

Ei bine am o singura urare pentru toti cei care incearca asemenea tehnici

Totusi am observat ca in RO acest fenomen este mult mai redus ca in afara, lumea este mai civilizata.