Google Mail Goggles

Date October 8, 2008 (07:58)

Ati trimis vreodata un mail si in scurt timp sa regretati ?
La nervi, suparare, fericire (betie ?!) iar a doua zi nu va venea sa credeti ca ati facut asa ceva ?

Ei bine Gmail stie ca asa ceva se poate intampla, iar Google Labs a lansat Mail Goggles. Este o aplicatie ce te poate impiedica sa trimiti mailuri nedorite

Mail Goggles este activ noaptea (se poate configura sa fie permanent) si in weekend, atunci cand sunt cele mai mari sanse sa trimiti mailuri “nedorite” si te va indruma spre cateva intrebari simple de matematica. Un mod usor de a verifica daca esti beat sau nervos. Aceste intrebari au si un efect de calmare am observat (da am testat Goggles)

Mai multe aici


Dimineata si toate gadgeturile care ne ajuta

Date October 8, 2008 (07:19)

Te culci tarziu cu toate ca stii ca trebuie sa te trezesti dimineata la prima ora, mai rau este ca trebuie sa si gandesti de la prima ora. O inconstienta normala a oamenilor tineri.

La fel si eu, dupa 4 zile de pauza am realizat ca astazi trebuie sa ma trezesc la 06.45 AM pentru job. Toate bune si frumoase numai ca ora la care m-am culcat imi ofereau doar 4 ore dulci de somn. Nu iti dai seama de importanta unor gadgeturi pana cand nu iti sar in ajutor si te scapa de probleme.

In aceasta dimineata a fost o alianta serioasa a telefoanelor cu al meu laptop, o alianta ce urma sa ma trezeasca. Au inceput o serenada, zapp-ul a fost primul care a inceput sa ma strige, apoi un telefon Nokia care era inchis a facut efortul sa se aprinda sa ma anunte  ca se apropie ora 7. Intr-un final si al meu laptop a  facut auto-boot direct in linux iar Audacious + Vibe FM s-au asigurat ca nu mai doarme nimeni in casa.

Cu toata tehnologia din casa ce a pus umar la umar sa finalizeze marea provocare tot prietena mea a ajuns sa ma trezeasca din somnul cel dulce 🙂

Blog sarac Blog populat

Date October 8, 2008 (06:40)

Unii prefera Nor de Taguri (etichete), altii prefera lista de categorii, eu sunt indiferent. Doar un lucru nu imi place in ambele cazuri, dar este inevitabil.

Cand un blog este la inceput si abia isi creaza o baza de articole/insemnari Norul de taguri este foarte sarac. Am observat de exemplu cazuri in care un nor de 40 de cuvinte era creat din 10 articole (o medie de 4 taguri per post) iar vechimea blogului era de 1 luna.
Nimic rau in asta, insa parca era prea mare norul pentru numarul de articole.

Eu prefer sa fac altfel.
Fie incep cu un nor de maxim 10 cuvinte si cresc direct proportional cu numarul de articole astfel incat sa nu am un tag cu mai putin de 10 articole (1-2 pagini de index) SAU inainte sa incep un blog creez o colectie de articole pentru a fi publicate  in momentul in care deschid blogul.

Am aplicat aceasta tactica pe un blog in limba engleza, am inceput sa scriu articole cu 2 saptamani inainte sa lansez blogul, iar in momentul cand am inceput am programat cate 10 articole pe zi (1 pe ora) timp de 4-5 zile. Cand articolele scrise in avans au fost epuizate aveam o baza de 50 de articole/posturi in blog iar blogul aparea complet, intreg. Norul arata decent, categoriile erau populate iar tot ce trebuia sa fac este sa continui publicarea de articole in ritm normal si sa astept indexarea completa a blogului.

Nu toata lumea este de acord cu aceasta tactica, dar eu prefer sa am un blog destul de populat cu articole din primele zile, nu sa treaca 2-3 saptamani (in ritm de 7-10 posturi pe saptamana) pentru a obtine o baza destul de solida pentru a tine vizitatorul mai mult de 3 secunde pe blog.