Zvonuri peste zvonuri in lumea mobila

Date October 7, 2008 (07:24)

Circula zvonuri online despre telefoane cu camere de 12megapixeli, foarte multe nerealiste insa este unul care parca a iesit din multimea SF

Nume de cod Kokura, un telefon creat de Sony Ericsson care va avea o camera video de 12 MP Symbian interfata S60 si Touchscreen. De asemenea un alt zvon despre un telefon cu nume de cod Yurika ce se pare ca va face parte din categoria CyberShot tot de la SE.

Sincer nici nu conteaza aceste zvonuri, cu siguranta va iesi telefonul cu 8 MP (este deja dupa colt) si cel de 12MP, cu siguranta toate for avea implementate serviciile de poze/filme: Flickr, Yahoo, Youtube, Facebook, Twitter si multe altele.

Viitorul telefoanelor mobile este foarte luminos, nu este limita superioara pana unde pot creste. Nu ma stresez prea mult si nici nu ma bucur prea mult cand aud aceste zvonuri, am certitudinea ca ele vor fi lansate/descoperite si cu totii vom trai si le vom vedea/testa.

Ce conteaza este sa ne bucuram de telefoanele care le avem in prezent, sa cumparam un telefon daca avem nevoie, daca suntem tot timpul cu un ochi in viitor si asteptam lansarea unui nou super-smartphone nu vom ajunge niciodata sa detinem un gadget.
Eu am patit asa in ultima perioada, a fost timpul sa imi schimb telefonul si am trecut printr-o luna de asteptari documentari si zeci de prezentari de telefoane. Intr-un final am realizat ca daca nu fac pasul acum nu il voi mai face niciodata, nu putem sa asteptam mereu sa iasa acel telefon perfect, nu exista asa ceva deoarece fiecare om are gusturi si preferinte.

Nu vreau sa spun acum ce la telefon m-am oprit, poate imi voi scrie parerile intr-un articol separat.

Frumos acest mini concediu

Date October 6, 2008 (16:48)

Cu toate ca sunt intr-un mini-concediu ce dureaza 4 zile (mai am o zi) nu am neglijat blogurile.
Nu poti sa nu te gandesti la copii tai, bloguri la care lucrezi de ani buni, locuri in care te intalnesti cu cititorii tai unii chiar buni prieteni.

Interesant acest fenomen, o data ce ti-a intrat bloggingul in sange va ramane o buna perioada de timp. Atat timp cat ai un device ce se poate conecta la internet (PC/telefon) te vei gandi cum poti sa mai scrii ceva sau sa citesti comentariile. De multe ori ma gasesc navigand prin blogurile mele fara nici un motiv, pur si simplu sa vad cum arata paginile, asezarea articolelor in pagina, mai citesc comentarii vechi sau articole de mult uitate.

Revenind la mini concediu, nu am putut sa ma abtin, in aceste zile nu s-a simtit nici o diferenta pentru blogurile externe, volumul de munca pe ele a fost acelasi. Pe ironmim dot com trebuie sa recunosc, am scris mai putine insemnari insa nu am fost absent.

Mai am o zi de relaxare dupa care 5 de munca. Cum am spus, munca e mult mai usoara daca iti place ce faci.

Skin Google Chrome pentru Opera

Date October 5, 2008 (22:05)

Daca mai este cineva interesat de Chrome si Opera este bine de stiut ca exista o tema care sa va ajute.
Puteti face browserul Opera sa arate exact ca Chrome, trebuie sa spun ca este o imbunatatire destul de mare (sincer nu sunt fan Opera si nu imi place cum arata insa cu skinul de Chrome arata mult mai bine)

Pentru fanii Opera (ultima versiune este 9.52 cred) care vor o experienta online mai usoara la ochi recomand acest skin

Download skin Opera Chrome